BH #45 – MEGINT SŰRŰ HETET ZÁRT A BÓBITA CSALÁDFA

Múlt vasárnap a Győr és Pannonhalma szomszédságában fekvő Écsen jártam, a Gránátkő Pajtában, ahol egy szuper jó hangulatú, családias beszélgetős alkalmon vettem részt Tóth Magdi jógaoktatóval, családállítóval és a családtörténet-kutatás fontosságáról beszéltem.
Mellette gőzerővel készülök az online minikurzusomra és vele párhuzamosan személyes előadás-sorozatra a II. kerületi Margaux kávézóban. A téma: online kutatás alapjai időhiányos családfakutatóknak.
BH #44 – TAVASSZAL NEM CSAK A TERMÉSZET ÚJUL MEG – A CSALÁDFAKUTATÁSBAN IS FRISS LENDÜLETET ADHAT KÉT KÖZELGŐ PROGRAMOM.

A héten egy húsvéti Canva családfás kihívással készülök és hó végén ingyenes online minikurzus várja. Ajándék és bónuszok is járnak majd hozzá!
BH #43 – REJTETT TÖRTÉNETEK, ÖRÖKLÖTT MINTÁK – BESZÉLGETÉS SZÁNTAI EDINÁVAL

Szántai Edina kineziológussal folytatott bezsélgetésünkben a családi minták és elhallgatott történetek hatásáról, gyökereink megismerésének fontosságáról (is) beszéltünk.
BH #42 – ÚJ LEHETŐSÉG A CSALÁDFAKUTATÁSBAN: ELÉRHETŐEK A PEST VÁRMEGYE DIGITALIZÁLT ANYAKÖNYVEI!

A Magyar Nemzeti Levéltár egy jelentős fejlesztésének köszönhetően mostantól bárki hozzáférhet Pest vármegye állami anyakönyvi másodpéldányainak digitalizált gyűjteményéhez az AdatbázisokOnline oldalon.
BH #41 – A HÉTEN FOLYTATTAM A FB LIVE SOROZATOT – MUTATOK EGY TRÜKKÖS FAMILYSEARCH KERESÉST!

A tegnap rögzített élő adásban megmutattam egy olyan leszűkített keresési módszert a FamilySearch-ön, aminek a segítségével bizonytalan névváltozatot is lehet keresni, egy megadott mikrofilmtekercsről digitalizált képállományban.
BH #40 – DEÁK FERENC LEVELE A SÓGORÁHOZ – VAGY TALÁN INKÁBB A CSÁSZÁRHOZ???

Hogy megemlékezzünk az 1848/49-es eseményekről, illetve azok utóéletéről, egy olyan levélről írok, amelyet Deák írt a sógorához, de… elképzelhető, hogy nem csak NEKI. Hanem Ferenc Józsefnek is – áttétekkel. Hogy is van ez???
BH #38 – JÖVŐ HÉTEN TARTJÁK A ROOTSTECH KÖVETKEZŐ ÉVES KONFERENCIÁJÁT!

A RootsTech egy világszerte követhető éves családtörténeti konferencia, ami idén március 6–8-án kerül megrendezésre. Ezt mutatom be ebben a hírlevélben, mert szerintem érdemes rajta (online) részt venni.
BH #37 – SZUPER ALKALMAZÁS-BŐVÜLÉS AZ AOL-ON, A FÖLDRAJZI NÉVTÉR

A Magyar Nemzeti Levéltár friss hírlevelében egy szuper alkalmazás-bővülésről olvastam az AdatbázisokOnline-on (AOL). Ennek hátterét mesélem el kicsit.
BH #36 – A BÓBITA-KIHÍVÁSOK ÉS AZ ONLINE KURZUSBAN OLVASHATÓ ADATGYŰJTÉS KAPCSOLATA

A héten újabb közös Canva-tervezéssel “jöttem”, Valentin-nap alkalmából. Ennek örvén most arról, az online kurzusomban olvasható, tanulható részről beszélnék, ami az adatok gyűjtéséről és tárolásáról szól.
BH #34 – CSALÁDFAKUTATÁS ÉS A DEMENCIA SZINTEN TARTÁSA

A héten feltöltöttem egy új videót, ami abban kéri a véleményét, ötleteit, hogy összekössük a családfakutatás eredényeinek megmutatását a demencia “kezelésével” (azaz inkább a romlás fékezésével).
BH #33 – ÚJABB KUTATÁST SEGÍTŐ TÉMÁVAL JÖVÖK…

Újabb kutatást segítő témával jövök,
ami – mint a múlt heti is – az anyakönyves kutatáskor mindenképp elő fog bukkanni.
Ez pedig azokat a kisebb és nagyobb egyházakat öleli fel, melyek anyakönyvezési joggal rendelkeztek Magyarországon.
BH #32 – RAGADVÁNY- ÉS BECENEVEK NYÚJTOTTA „KUTATÁSI KAKOFÓNIA”?

Olyan, kutatást segítő témával jövök, amibe az anyakönyves kutatás egy-egy pontján valószínűleg mindenki beleütközik.
Ez a téma pedig a ragadvány- és becenevek nyújtotta “kutatási kakofónia”, ahogy magamban nevezni szoktam.
BH #31 – ÖT KÜLÖNFÉLE LISTÁT ÉS A MÖGÉJÜK KÉSZÍTETT EXCEL TÁBLÁZATOT MUTATOK

Ezen a héten tartott az
Újévi visszanézés & tervezés a Bóbita Családfával nevű kihívásom, melynek keretében nem csak Canva sablonnal való közös munka zajlott, de megmutattam a 2025-ös kutatások megtervezéséhez is használható lapokat és az alapjukul szolgáló Excel fájlt.
BH #27 – MAGYARORSZÁGI SVÁBOK – NAGYON SOKUNK ŐSEI KÖZÖTT VANNAK…

Magyarországi svábok – nagyon sokunk ősei között vannak… Találtam egy nagyon jó összefoglalót a történetükről.
BH #25 – ZÁRUL A HALLGATÁS – INDUL A KEZDŐ KURZUS!
Olyan, kezdők számára készült 12 fejezetből és 200+ alárétegzett alfejezetből és részből álló oktatóanyagot készítettem el, melyet videókkal, szöveges összefoglalókkal, feladatokkal támogatok meg.
BH #24 – KIHÍVÁSOK SABLONJAI ÉS AZ AJÁNDÉKKÉSZÍTÉS ÚJ DIMENZIÓJA

Ma zárul a Halottak napi kihívásom, ennek örvén mesélek arról a szuper lehetőségről, hogy kihívásról-kihívásra hogyan lehet az adatgyűjtést és -összeállítást ütemezni és szuper személyes ajándékokat készíteni. Közeleg a karácsony is, amikor az eddig összeállított, vagy még addig elkészülő sablonokból nagyon különleges, örök élményt adó ajándékok készülhetnek.
BH #23 – MEGEMLÉKEZÉS SZENES HANNÁRÓL

A napokban jelent meg egy írásom a Népszava hasábjain, melyben Szenes Hanna életét, vállalt szerepvállalását és tragikus halálát mutattam be.
Az írás apropója az volt, hogy kutyasétáltatás közben közvetlen közelről tudtuk szemlélni a családommal a Neki emléket állító falfestmény elkészülését.
BH#21 – A LEVÉLTÁROSSAL VALÓ BÁNÁSMÓD KÉNYES MŰVÉSZETE

Alice Dreger amerikai író, történész, korábbi egyetemi oktató és aktivista gondolatait olvastam a minap a The Chronicle of Higher Education (A felsőoktatás krónikája) című lap online felületén. Ebből szemezgetek, mert egyszerre igaz és ironikus. Mindenkinek ajánlom, aki családfakutatás céljából közgyűjteménybe igyekszik…
BH#20 – SALGÓTARJÁNI HELY- ÉS CSALÁDTÖRTÉNETI TAPASZTALATOK

Salgótarjánhoz ez a hírlevél két ponton is csatlakozik: egyrészt beszámolok a másfél hete Salgótarjánban tartott hely- és családtörténeti levéltári napról, mert nagyon sok általános következtetés levonható az ott elhangzottakból, akkor is, ha nem Nógrád Vármegyéből származik a családunk; másrészt az aradi vértanúk emléke előtt tisztelegve – hiszen október 6-a van – idézek egy olyan interjút, amit pár éve készített a NOOL munkatársa Knézich Károly egyenes ági leszármazottjával, a salgótarjáni Szarvas Józsefnével.
BH#19 – ÁRVÍZ ÉS GENEALÓGIA? A TERMÉSZETI KATASZTRÓFÁK MINDIG IS BEFOLYÁSOLTÁK A KÖZELÜKBEN ÉLŐK ÉLETÉT

A napokban egy hatalmas árhullám vonult végig a Dunán, a magyarországi szakaszát nemrég „hagyta el”. Ennek apropóján gondoltam, hogy írok egy rövidet a természeti katasztrófák és a családtörténet kapcsolatáról.
BH#18 – MINDIG TÖRTÉNNEK ÚJ ESEMÉNYEK, MINDIG VAN ÚJ HALLGATNI- ÉS KUTATNIVALÓ… DE HÁT EZ CSODÁLATOS!

Két héttel ezelőtt közelgő levéltári eseményeket, rendezvényeket tallóztam. Hogy ezek a válogatások sosem tudnak a teljesség igényével szolgálni, azt semmi sem bizonyítja jobbban, mint hogy ez a hírlevél is tulajdonképpen programajánló lesz, mintegy kiegészítés a 16-os hírlevélhez.
BH#17 – TEGNAPELŐTT PÉNTEK 13-A VOLT, ÚGYHOGY MOST A BABONÁKRÓL ÉS TÖRTÉNETI EREDETÜKRŐL BESZÉLEK KICSIT

Az élet írja mostanában a Bóbita-hírleveleket… De ebben én nem látok gondot. Ugyanez a rendezőelv határozta meg az őseink életét is.
A téma: a babonák, hiszen a hiedelmeknek is lehet színesítő szerepe a családtörténet-kutatásban!
BH#16 – ITT AZ ŐSZ, NYITNAK A LEVÉLTÁRAK ÉS BEINDULNAK A LEVÉLTÁRI ESEMÉNYEK IS!

Az elmúlt hetekben az Elektronikus Levéltári Portál használatának egyes elemeiről beszéltem a YouTube videókban is. Ha be tudom fejezni a sorozatot (Könyvtár, ruhatár, levéltár), akkor az onnan következő hírlevél erről a témáról fog szólni – de addig is sok minden történik „odakint”, amiről talán érdemes beszélni.
BH#15 – SOKFÉLE FÓRUM, EGY KÖZÖS CÉL: CSALÁDFAKUTATÁS

Családfakutatás iránt érdeklődő sorstársakkal nagyon sok helyen találkozhatunk, ha csak a virtuális térre gondolunk, akkor is. Jó velük eszmét cserélni, jó tőlük is kérdezni és nagyon jó érzés egy-egy kisebb sikert megosztani velük. Ők (helyén) tudják értékelni, abszolút jó értelemben véve.
BH#14 – 1000 TÖRTÉNET AZ EUROPEANA-N – KÖZÖS EURÓPAI KINCSESTÁR

Izgalmas mérföldkőhöz jutott el az Europeana az elmúlt napokban: megjelent az online gyűjteményben az ezredik publikált cikk is. Ezekhez magyarországi közgyűjtemények – köztük anyaintézményem, a Magyar Nemzeti Levéltár – is hozzátett.
BH#13 – CSALÁDTÖRTÉNETI MINITÚRÁNK ELSŐ TAPASZTALATAI

Javában zajlik a családtörténeti túránk, ma van az első – nem otthon töltött – reggel és még minden csendes… Gyorsan megírom, hogyan készültem az utazásra.
BH#12 – FEDEZZÜK FEL AZ ANYAKÖNYVEK REJTETT KINCSEIT!

Egy kicsit áttekintjük az anyakönyvek fajtáit, mert azt gondolom, hogy bár ezek a családfakutatás alapjai, de mégis a témáról vagy egyáltalán nem beszélnek a levéltárosok és/vagy gyakorlott kutatók, vagy csak részlegesen. Pedig fontos összefoglalni, hogy milyen fajtákkal számolhatunk kutatásunk során.
BH#11 – OLIMPIAI ÉS SPORTLÁZBAN ÉG? ÉN IS!

Lássuk, hogy ezt a témát hogy lehet kamatoztatni a családtörténet-kutatásban!
BH#10 – A TOP 3+1 LEGFONTOSABB ADATBÁZIS-OLDAL CSALÁDFAKUTATÁSHOZ (SZERINTEM)

Az elmúlt hetekben közzétett Youtube videóim azokat a fontosabb adatbázis-oldalokat és honlapokat járták körbe, melyek sokat tudnak segíteni abban, hogy családtörténet-kutatásunk elléphessen a száraz adatoktól.
BH#9 – MINDEN, AMI A TEGNAPI FB LIVE ADÁSBÓL MEGISMERT HADIFOGOLY ADATBÁZIS GYŰJTEMÉNYRŐL TUDHATÓ

A legutóbbi FB Live adásban hadifogságról volt szó – hát nem egy kifejezetten szívderítő téma. De ha körülnézünk, nagyon-nagyon sok családot érintett ez a kérdés. Hiba lett volna nem beszélni róla.
BH#8 – TEGNAPI FB LIVE ADÁSBÓL MEGISMERT 1828-AS ÖSSZEÍRÁS

Újabb témákat veséztem ki a legutóbbi – 2024. júl. 12-i – FB Live során a „Kérdezzen a levéltárostól” konzultáció keretén belül. Ezeket veszem itt végig.
BH#7 – TOVÁBBI LESZŰRHETŐ KVINTESSZENCIÁK AZ ELMÚLT FB LIVE ADÁSOKBÓL

Egyre több kérdés kerül górcső alá a „Kérdezzen a levéltárostól” FB élő adásokon. Sok minden leszűrhető belőle azoknak is, akinek a kérdése nem került be (még?) az adásba. Ezeket veszem itt végig.
BH#6 – AZ ELMÚLT KÉT FB LIVE ÉLŐ ADÁSBÓL LESZŰRHETŐ KVINTESSZENCIÁK

Túl vagyunk az elős két „Kérdezzen a levéltárostól” FB élő adáson. Sok minden leszűrhető belőle azoknak is, akinek a kérdése nem került be (még?) az adásba. Ezeket veszem itt nagyító alá.
BH#5 – TÚL AZ ELSŐ ÉLŐ FB KÉRDEZZ-FELELEK ADÁSON

Az alábbiakban a múlt héten megtartott FB Live tapasztalatait írom meg – hátha lehet belőle további tapasztalatokat gyűjteni.
BH#4 – BESZÉLJÜNK AZ ANYAKÖNYVEKRŐL!

Mi mindent kell tudni az anyakönyvekről? Hát először is, hogy a családtörténet-kutatás gerincét adják… Folytköv. a bejegyzésben.
BH#3 – KÉSZÍTSE ELŐ KUTATÁSÁT!

Minden jó családfakutatás a jó előkészítésen múlik, hogy ne kövessünk olyan szálakat, amelyek vakvágányra vezetnek.
BH#2 – A CSALÁDFAKUTATÁS JELENTŐSÉGE

Nyomozzunk együtt rejtett családi történeteink után, hogy a kétdimenziós, adatgyűjtögetős kutatás mellett (után) kiléphessünk a háromdimenziós térbe, hogy ősei megelevenedjenek.
BH#1 – SZERETETTEL ÜDVÖZLÖM!

Köszönöm, hogy bizalmat szavazott a Bóbita Családfának! Innentől fogva közösen nyomozunk rejtett családi történeteink és nem ismert származási vonalunk után.
BH #35 – ÜNNEPELJÜK KÖZÖS CANVA-TERVEZÉSSEL A SZERELEM ÜNNEPÉT!

Ünnepeljük egy kis közös Canva-tervezéssel a szerelem ünnepét!