Egy olyan levélről írok, megemlékezve a az 1848/49-es események utóéletéről amelyet Deák ferenc írt a sógorához, de… elképzelhető, hogy nem csak NEKI. ​

Bóbita-hírlevél #40

A levélhez ugyanis “tartozik” egy izgalmas teória is, ami nekem személyesen nagyon tetszik (lévén, hogy Deákot a 19. század egyik legnagyobb formátumú politikusának tartom), ráadásul kicsit azt is meg tudom mutatni általa, hogy néha az alapvető tények mögött sokkal több bújik meg, mint ami elsőre látszana.

Hogy a krediteket ne magamnak vindikáljam, rögtön ide linkelem azt az 1984-es cikket, ami ennek a hírlevélnek az alapjául szolgál:  Takács Péter: A levél – Sógornak, hogy a császár értsen belőle (História, 1983, 3. szám, 8-9. oldal)

A kép és a cikk ide kattintva nyitható meg online, az Arcanumon (fizetős szolgáltatás).

Ahhoz, hogy érzékeltetni tudjam a Deák-levél jelentőségét, össze kell foglalnom az előzményeket, azaz a levert szabadságharc és az utána következő tíz év eseményeit. Szűkszavú leszek, ígérem.

 

Az 1848/49-es szabadságharc leverése után az apátia, a teljes kétségbeesés és a düh keveréke élt a magyar közéletben, miután 1849. október 6-án Aradon kivégezték a volt császári honvéd főtiszteket, Pesten pedig Batthyány Lajos miniszterelnököt.

Ezreket börtönöztek be, volt honvédek tízezreit sorozták a császári hadseregbe. Az 1850-es évektől Ferenc József uralkodó a nyílt abszolutizmus gyakorlatára tért át és belügyminisztere, Alexander von Bach útján olyan, alapvető jogokat korlátozó rendelkezéseket vezet(tet)ett be a Habsburg-birodalomban, amelyeknek egyértelmű célja az 1848-as forradalmakhoz hasonló események kialakulásának megelőzése volt. (Hiszen nem csak Magyarország forrongott ‘48-ban.) A kialakuló rendszerről szerintem Jókai Mór Új földesúr című regényének első fejezete ad hírt a legérzékletesebben.

 

Mivel a levert forradalom azt igazolta, hogy egy nyílt ellenállás nem lehet eredményes, ezért a magyar birtokos nemesség egy része – köztük Deák Ferenc és köre – a passzív ellenállást választotta: nem vállaltak hivatalt, nem fizették be a külön adókat és nem vettek részt állami rendezvényeken sem. Közben az emigrációban élők persze folyamatosan emlékeztették Európát a vérbe fojtott magyar forradalomra, de átütő eredményt még úgy sem tudtak elérni, hogy Kossuth Lajos – korának politikai “rocksztárja” – megjárta Franciaországot, Nagy-Britanniát és az Egyesült Államokat is, mielőtt letelepedett volna Olaszországban.

 

Közben azonban teljhatalom ide, vagy oda, Ferenc Józsefnek sem volt minden fenékig tejfel. Az 1848-49-es eseményeket követően különösebben nagy külpolitikai sikereket nemigen könyvelhetett el, sőt… Sikertelenül vett részt előbb a krími háborúban az oroszok oldalán (1850-es évek közepén), majd próbálta megakadályozni az olasz egység létrejöttét: az 1859-es solferinoi vereség eléggé nagyot ütött a Habsburg-birodalmon. A dán határnál lévő Schleswig-Holsteinben sem álltak jól a dolgok, bár ott a háborús eszkaláció csak a mi általunk vizsgált időpont után pár évvel történt (már az 1860-as évek derekán).

 

Summa summarum: Ferenc József kénytelen volt belátni, hogy ha a birodalmon belül nem pacifikálja a saját háttérországát, nem fog tudni érdemben nagyhatalomként fellépni a külpolitikai színtéren. (És hát tegyük hozzá, hogy a magyar forradalmat is csak orosz segítséggel bírta legyűrni.)

1859-ben menesztette hát Bachot és 1860-ban kiadta az ún. októberi diplomát. Ez a rendeletcsomag a szabadságharc ELŐTTI állapotokat állította vissza, de semmit nem vett át a ‘48-as magyar vívmányokból. Nos, ez túl nagy kompromisszumnak, túl nagy falatnak bizonyult így elsőre a magyarok számára, szóval a pacifikálást mint célt nem tudta elérni Ferenc József. Mindazonáltal arra jó volt a rendelet, hogy a politikához konyító magyar értelmiségnek feltűnjön: repedések vannak a jégtáblán… És itt érünk el a levél jelenéhez.

Szeretné a bejegyzést tovább olvasni? Örömmel hallom!

Kérem, iratkozzon fel a hírlevélre és minden hétvégén landol egy újabb írásom az e-mailfiókjában. 

Speciálisan ezt a bejegyzést szeretné tovább olvasni? Rendben!

Kérem, írjon nekem és közvetlenül ezt a hírlevelet külön is elküldöm Önnek. 


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/bobitacs/public_html/wp-includes/functions.php on line 5471

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/bobitacs/public_html/wp-content/plugins/complianz-gdpr/class-cookie-blocker.php on line 452